Powiększanie piersi implantami – informacje podstawowe
Powiększanie piersi implantami – informacje podstawowe https://sopockafabrykaurody.pl/wp-content/themes/corpus2/images/empty/thumbnail.jpg 150 150 SFU https://secure.gravatar.com/avatar/21d1a7c08a54d323f36fd80e3d682564?s=96&d=mm&r=gWszystkie informacje zawarte na tej i następnych stronach mają na celu przybliżenie Paniom problemu powiększania piersi i stanowią cenne uzupełnienie konsultacji lekarskiej, podczas której otrzymacie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was problemy.
Mam nadzieję, że strony te pomogą w podjęciu decyzji, dlatego też proszę o przeczytanie ich z najwyższą uwagą.
DEFINICJA:
Niedorozwój lub zanik piersi to stan, kiedy objętość piersi jest za mała w stosunku do wielkości klatki piersiowej i w proporcji do całego ciała. Niedorozwój gruczołów piersiowych jest związany z niewykształceniem ich w okresie dojrzewania, zanik zaś jest najczęściej wynikiem radykalnego odchudzania lub przebytej ciąży/ciąż i karmienia piersią. W tym ostatnim przypadku zanikowi tkanki gruczołowej towarzyszy najczęściej opadnięcie piersi.
W sytuacjach opisanych powyżej korekcja kształtu i wielkości piersi polega na chirurgicznym umieszczeniu implantów za gruczołami piersiowymi.
Implanty, czy jak je nazywamy inaczej protezy piersiowe, to woreczki z elastomeru silikonowego wypełnione silikonem lub roztworem wodnym soli kuchennej. Każdy typ protezy ma swoje wady i zalety, dlatego też wybierając ze swoim chirurgiem rodzaj, wielkość i kształt protezy należy wziąć pod uwagę szereg aspektów:
- czy piersi są niewykształcone czy zmieniły się po przebytym macierzyństwie,
- jaka wielkość piersi po zabiegu będzie najbardziej proporcjonalna do wzrostu i szerokości klatki piersiowej i bioder,
- jakie jest położenie kompleksu otoczki i brodawki piersiowej,
- jakie są oczekiwania pacjentki,
- cenę implantów.
W czasie konsultacji wszystkie problemy związane z wyborem implantu zostaną dokładnie omówione, tak aby Pań oczekiwania były zgodne z możliwościami chirurgicznymi, by końcowy efekt był w pełni satysfakcjonujący obie strony.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
Wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i estetycznej powinny być wykonywane w okresie pełnego zdrowia. Wskazana jest wizyta u dentysty. Panie, które nie ukończyły 32 roku życia powinny wykonać ultrasonografię (USG) piersi, natomiast Panie powyżej tej granicy mammografię i USG.
Bilans przedoperacyjny biochemiczny obejmuje wykonanie następujących badań:
- grupa krwi
- morfologia,
- pełny układ krzepnięcia,
- cukier w surowicy,
- Na, K w surowicy,
- antygen Hbs,
- przeciwciała anty HCV.
Po 30 roku życia konieczne jest wykonanie badania EKG (elektrokardiograficznego) oraz zdjęcia rtg klatki piersiowej.
OSTRZEŻENIE!
Przed zabiegiem implantacji piersi nie wolno przyjmować żadnego lekarstwa zawierającego aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy przez okres nie krótszy niż 14 dni!
POBYT W SZPITALU I SPOSÓB ZNIECZULENIA
Podczas zabiegu pacjentki śpią tzn. są poddane znieczuleniu ogólnemu. O sposobie znieczulenia pacjentki są informowane podczas konsultacji z anestezjologiem.
Należy stwierdzić, że przez ostatnie 20 lat doprowadzono farmakologię znieczulenia ogólnego do perfekcji ograniczając do minimum możliwość powikłań.
Jeśli zabieg implantacji odbywa się w stanie pełnego zdrowia, a znieczulenie wykonuje doświadczony anestezjolog ryzyko znieczulenia jest minimalne.
Po zabiegu pacjentki przebywają w luksusowej klinice przez okres 1 doby. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu dla pacjentek zamiejscowych za dodatkową opłatą.
ZABIEG OPERACYJNY
Chirurg podczas konsultacji określi sposób umieszczenia protezy.
Typowe nacięcia skórne do wprowadzenia protezy to:
Chirurg poprzez jedną z w/w dróg umieszcza protezę za gruczołem piersiowym na mięśniu piersiowym większym lub za gruczołem i pod mięśniem piersiowym większym.
DWA SPOSOBY UMIESZCZENIA PROTEZY – IMPLANTU:
W przypadku, gdy piersi są opadnięte dodatkowo trzeba zredukować kopertę skórną piersi, co powoduje większą bliznę. O takim przebiegu zabiegu pacjentka jest zawsze informowane podczas konsultacji przedoperacyjnej.
Czasami chirurg pozostawia dren w loży pod protezą, tak aby usunąć nadmiar gromadzącego się płynu, ale jest on usuwany w większości przypadków w 1 dobie po operacji.
PRZEBIEG POOPERACYJNY – HOSPITALIZACJA
Główne dolegliwości zgłaszane przez pacjentki w okresie pierwszych 2 dni to ból okolicy piersi oraz ich obrzęk. Także unoszenie ramion może sprawiać trudności. Pacjentki otrzymują w tym okresie leki przeciwbólowe, które całkowicie znoszą ból, praktycznie po 1 dobie wszystkie Panie są w pełni sprawne ruchowo i samodzielne.
W około 20% przypadków występują przejściowe zaburzenia czucia kompleksu brodawka – otoczka piersiowa. Dolegliwości te ustępują zazwyczaj po upływie kilku tygodni. Pierwszy opatrunek po operacji jest wykonywany w 1 dobie po zabiegu, następny po upływie następnych 2 dni. Szwy użyte do zamknięcia rany są wchłanialne, więc nie ma potrzeby ich zdejmowania. W rzadkich przypadkach pozostawia się w ranie pooperacyjnej dreny, które usuwamy najczęściej w pierwszej dobie po operacji.
Po zabiegu pacjentkom zaleca się noszenie specjalnie uszytego biustonosza, którego zadaniem jest nadanie pożądanego kształtu piersiom zawierającym implanty. Dyskomfort związany z zabiegiem mija w ciągu 1-3 tygodni, do pracy można powrócić najczęściej po 2 tygodniach.
Powrót do uprawiania sportów może nastąpić po upływie 2-3 miesięcy. Przez okres kilku tygodni nie zaleca się prowadzenia samochodu w pasach bezpieczeństwa, ale jest to sprawa bardzo indywidualna i wymaga omówienia z lekarzem prowadzącym.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
ZWIĄZANE Z ZABIEGIEM CHIRURGICZNYM:
- infekcja rany – żeby temu powikłaniu zapobiec pacjentki otrzymują w przebiegu pooperacyjnym antybiotyki, które zapobiegają infekcji.
- krwiak – jest wynikiem nagromadzenia się krwi wokół protezy, wymaga powtórnego zabiegu operacyjnego i w większości przypadków kończy się zagojeniem bez usuwania implantów.
- zaburzenia czucia skórnego kompleksu otoczka – brodawka, najczęściej są wynikiem umieszczenia w loży bardzo dużej protezy piersiowej, zaburzenie ustępuje zazwyczaj po upływie kilku tygodni, choć czasami utrzymują się przez okres 6-18 miesięcy.
- rozwój blizn przerostowych i keloidów – czasami niestety we wczesnym okresie pooperacyjnym rozwijają się blizny przerostowe i keloidy, które wymagają specjalistycznego leczenia i jest ono niestety długie. Zasadą jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia blizn, wtedy efekt końcowy leczenia jest najlepszy.
ZWIĄZANE Z UMIESZCZENIEM W CIELE IMPLANTU:
- obecność fałdu widocznego przez skórę – jeśli pierś jest bardzo mała i zawiera znikomą ilość tkanki gruczołowej i podskórnej tkanki tłuszczowej, a koperta implantu ulegnie sfałdowaniu, może on być widoczny przez skórę. Miejsce sfałdowania może być w przyszłości powodem rozerwania implantu. Jeśli proteza jest wypełniona roztworem soli fizjologicznej to w części górnej i dolno bocznej protezy mogą być widoczne sfałdowania koperty protezy, a w czasie uprawiania sportów może pojawić się falowanie górnych segmentów protez związane z przemieszczaniem się płynu wewnątrz protezy.
- wytworzenie bolesnej kapsuły wokół implantów – naturalną reakcją organizmu na obecność implantów jest otoczenie ich torebką włóknistą. Jest ona całkowicie niewyczuwalna przy badaniu piersi i nie powoduje żadnych negatywnych doznań. W nielicznych przypadkach po różnie długim czasie przebywania protez w ciele wytwarza się torebka o bardzo grubej ścianie z tendencja do obkurczania się. Pojawia się ból piersi i często deformacja kształtu, Leczenie jest tylko chirurgiczne i polega na wyjęciu protezy, nacięciu (kapsulotomii) i/lub wycięciu torebki i ponownym włożeniu protezy. Nieznane są przyczyny tego procesu, na szczęście jest to sytuacja niezwykle rzadka.
- pęknięcie protezy i zmniejszenie objętości – pęknięcie koperty protezy nie jest częstym powikłaniem. Jest wynikiem zmęczenia materiału związanego z wieloletnim przebywaniem protezy w ciele, ale może być wynikiem urazu drążącego bezpośrednio uszkadzającego protezę. Jeśli proteza jest wypełniona silikonem płynnym wydostaje się on na zewnątrz protezy i powoduje silny odczyn zapalny gruczołu piersiowego. Pojawia się ból samoistny piersi oraz w części przypadków obrzęk piersi. Leczenie polega na wymianie protezy oraz usunięciu płynnego silikonu. W przypadku protez napełnianych solą fizjologiczną w kilka lat po zabiegu może dojść do ucieczki płynu poprzez mikropory w kopercie. Pierwszym objawem jest spadek jędrności piersi, a potem deformacja kształtu i wielkości. Leczeniem jest wymiana protezy. Renomowane firmy produkujące protezy dają na swoje produkty wieczną gwarancję tzn. w przypadkach samoistnego uszkodzenia w ciele pacjentek dostarczają bezpłatnie nową protezę do wymiany.
- przemieszczenie się protezy – zjawisko to występuje rzadko i polega na tym, że implant przemieszcza się samoistnie powodując asymetrię piersi. Występuje ono pomimo prawidłowego umieszczenia implantów w czasie operacji. Leczenie jest tylko operacyjne.